jazda rowerem po chodniku

Czy rowerem można jeździć po chodniku?

Rowerem po chodniku

Wraz z nadejściem wiosny w rowerowym społeczeństwie pojawia się znowu to samo pytanie: czy można jeździć rowerem po chodniku?

jazda rowerem po chodniku

Pytanie to codziennie zadaje sobie tysiące
kierowców jednośladów

Perspektywa jazdy szeroką drogą szybkiego ruchu w towarzystwie
tirów skutecznie odstrasza rowerzystów i pcha ich w stronę chodników przeznaczonych dla pieszych. Gdzie w takim razie jest miejsce rowerzysty gdy drogi rowerowej brak i kiedy w
takim przypadku mogą oni korzystać z chodnika?

Jezdnia czy chodnik?

Pomimo coraz lepiej rozbudowanej infrastruktury drogowej, skupiającej się na budowaniu licznych dróg rowerowych. W wielkich miastach wciąż możemy spotkać się z miejscami,
gdzie rowerzyści zmuszeni są w towarzystwie samochodów korzystać z ulicy.

Niejednokrotnie muszą oni pokonywać wielopasmowe drogi i w towarzystwie samochodów ciężarowych czy dostawczych przebywać kilometry, gdy w tym czasie chodniki pozostają
puste. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy prawa.

Ustawowe wyjątki

Jazda jednośladem po chodniku, gdy ścieżki rowerowej brak jest dozwolona tylko w kilku przypadkach regulowanych art. 33 ustawy o Prawie ruchu drogowego.
Rowerzysta może jechać po chodniku w następujących przypadkach:
● nie ukończył jeszcze 10lat, co wobec prawa czyni go pieszym, mimo że porusza się
na rowerze

● jest osobą opiekuje się rowerzystą, który nie ukończył 10 lat (nie jest on jednak
traktowany jako pieszy);

● kiedy pogoda może powodować u rowerzysty poczucie zagrożenia na drodze (np.
deszcz, śnieg, gołoledź, błoto na drodze, silny wiatr).

● w przypadku, gdy chodnik ma minimum 2m szerokości,a obok niego nie ma ścieżki
rowerowej

● w momencie, kiedy dozwolona prędkość na drodze przekracza 50km/h.

A jak jest z tym pierwszeństwem?

Prawnie, rowerzysta największe przywileje zyskuje na drodze przystosowanej dla rowerów. Wtedy zarówno piesi jak i kierowcy, muszą dostosować się do zasad panujących na ścieżkach rowerowych. Cykliści zyskują na nich przywilej pierwszeństwa co oznacza, że osoby poruszające się w inny sposób muszą ustąpić im miejsca.

Nie oznacza to,że artykuł o Prawie drogowym nie określa też przepisów ruchu na drodze rowerowej. Rowerzyści korzystający z niej zobowiązani są do przestrzegania prędkości 50km/h. Inaczej sprawa ma się gdy mamy do czynienia z drogą dla rowerów i pieszych. Wtedy uczestnicy ruchu powinni korzystać z drogi na jednakowych zasadach z użyciem zasady ograniczonego zaufania, a rowerzystom zaleca się jazdę po prawej stronie drogi.

 

 

 

Mandat za jazdę rowerem po chodniku? To kosztuje

Jazda po zatłoczonym mieście wymaga rozsądku i opanowania zasad bezpieczeństwa. Puste chodniki kuszą rowerzystów bardziej niż zatłoczona jezdnia, ale przejazd nimi w większości przypadków kosztuje.Według prawa, nieuzasadniona jazda rowerem po chodniku grozi mandatem w wysokości 50zł, większą karę możemy dostać za przejazd rowerem przez przejście dla pieszych, wtedy musimy się liczyć z kwotą 200 zł.