Transport na chłodno

Pewnych produktów nie da się – z racji ich charakteru – przewozić zwykłym samochodem transportowym, zwłaszcza jeśli mają być zawiezione daleko od miejsca ich nadania. Są to najczęściej produkty spożywcze. Lody, mrożonki, mięso, czy produkty nabiałowe to tylko niektóre z nich. One po prostu muszą podróżować w odpowiedniej temperaturze i to dość niskiej – a jak bardzo, to zależy już od konkretnego towaru.

transport chłodniczy

Odpowiednim wariantem staje się wtedy transport chłodniczy. Auta z chłodnią utrzymują konkretną temperaturę i dzięki temu przewożone przez nie artykuły zachowają swoje właściwości i świeżość tak, że będą mogły nadal być przechowywane aż do momentu sprzedaży.
Oczywiście w takich przypadkach liczy się nie tylko sam przewóz, ale i odpowiedni załadunek oraz wyładunek.
Oczywiście klient powinien mieć możliwość stwierdzenia, czy faktycznie podczas przewozu, towar przebywał cały czas w zalecanej temperaturze. Jest to właściwie norma tego typu usługi.
Z racji specyfiki przewożonych artykułów, transport chłodniczy jest bardzo specyficzny i wymaga od realizujących takie zlecenia większej uwagi i szczególnego profesjonalizmu. Zwłaszcza, że w ofercie firm przewozowych jest możliwość wysłania towaru nie tylko do adresata na terenie kraju, ale i za granicę. Ponad to, muszą się one liczyć także z koniecznością chwilowego magazynowania otrzymanego do transportu towaru, zanim trafi on do samochodu chłodniczego. Stąd oczywiście musza być świadome konieczności posiadania odpowiedniego wyposażenia poza samochodami chłodniczymi. Sami pracownicy także przechodzą przeszkolenie dotyczące zarówno obsługi wszelakiego rodzaju urządzeń, jak i odpowiedniego traktowania przewożonych artykułów tak, by nie uległy zniszczeniu, czy uszkodzeniu. Może to mieć bowiem wpływ na jego jakość w dalszym procesie użytkowania.