Ty możesz się mylić, saper nie powinien

Wojna zakończyła się wiele lat temu, tymczasem nagminnie słyszy się o wydobytych w różnych miejscach naszego kraju niewybuchach. Zwykle dzieje się to w trakcie prac ziemnych przeprowadzanych przy budowaniu posiadłości albo dzielnicy, a nawet w czasie pracy na działce. Cyklicznie słychać także o okropnych rezultatach takich niespodzianych spotkań z niewypałami.

Nadzwyczajnie niebezpieczne jest zaintrygowanie młodzieży tego typu reliktami powojennymi. Bardzo często zbierają oni bowiem oraz kolekcjonują rozmaite przybory wojskowe, a pośród nich także te groźne. Dlatego nadal dochodzi do incydentów, czasami zabójczych. Młodzi ludzie, a także nieraz starsi panowie, nie biorą pod uwagę zagrażającego im niebezpieczeństwa.

usługi saperskie


Każdy zatem ma obowiązek mieć pojęcie, co mu zagraża oraz jak powinien się zachować po wykryciu niewypału.
Nade wszystko nigdy nie trącać, a wobec tego nie przewozić, nie rzucać oraz wykopywać, i nie rozbrajać samemu. W takiej sytuacji pierwszą oraz najważniejszą rzeczą zostanie ochronienie miejsca odkrycia i powiadomienie policji. Można również zgłosić to straży pożarnej albo miejskiej. Za kolejne działanie aż do dotarcia saperów odpowiedzialna jest policja.

Na terenie Polski funkcjonują przedsiębiorstwa, które oferują usługi saperskie. Mieszczą one detekcję i oczyszczenie gruntu z niewybuchów, niewypałów oraz wynalezionej amunicji. Piastują też ochrona nad robotami ziemnymi podczas przeróżnych założeń budowlanych i również w trakcie rozbiórki budowli strategiami wybuchowymi. Przedmioty niebezpieczne oraz wybuchowe wydobywają także spod wody. Rzecz jasna angażują wyszkolonych znawców: saperów, zawodowych nurków i operatorów profesjonalnego sprzętu wykrywającego. Większość kadr ma możliwość także poszczycić się wieloletnim doświadczeniem nabytym w profesjonalnej służbie wojskowej nie wyłącznie na terenie naszego kraju, ale też w misjach zagranicznych.